Umtiti vede Francii do finále

By | 21 května, 2022

Hlavička Samuela Umtitiho v 51. minutě poslala působivou Francii do finále mistrovství světa s výhrou 1:0 nad Belgií v pohlcujícím prvním úterním semifinále.

Tým Didiera Deschampse se v neděli v Moskvě utká s Anglií nebo Chorvatskem, protože Francouzi chtějí po triumfu na domácí půdě v roce 1998 podruhé zvednout nad hlavu trofej.

Ve strhujícím taktickém zápase to byla opět standardní situace, která se ukázala jako rozhodující, když Umtitiho hlavička blízko tyče z rohového vyrovnání Antoina Griezmanna rozhodovala.

Belgie brzy převzala kontrolu nad středem zálohy s Francií, aby seděla hluboko a eliminovala hrozbu protiútoků Edena Hazarda a Kevina de Bruyna.

Ale v žádném případě to nebyl čistě negativní přístup, protože Francouzi nabízeli své vlastní nebezpečí o přestávce, což bylo dokonale znázorněno, když podání Paula Pogby poslalo Kyliana Mbappeho k cíli a Belgie byla vděčná, že jejich brankář Thibaut Courtois byl ve střehu a nebezpečí uhasil.

První opravdový úvod přišel v 16. minutě, kdy De Bruyne zaháčkoval míč do dráhy Hazarda, jehož střela mířila těsně vedle vzdálenější tyče Huge Llorise.

Hazard byl opět nebezpečný o chvíli později, když zasáhl zleva a rozpoutal skřípavou jízdu, která odřízla záda Raphaela Varanea a těsně nad tyčí.

Toby Alderweireld z belgického rohu vyzkoušel Llorise chytrou střelou na otočce, ale s postupem poločasu začala Francie tvořit více.

Olivier Giroud se blýskl hlavičkou těsně vedle a Mbappe nastavil Benjamina Pavarda, jehož nízkou střelu udržela natažená noha Courtoise.

Byl to fascinující první poločas a chyběl jen gól, který ale přišel brzy po přestávce.

Z Griezmannova rohu překonal Umtiti Marouane Fellainiho u bližší tyče a hlavou poslal Francii do vedení.

Fellaini se blýskl hlavičkou těsně vedle a Axel Witsel vynutil dobrý zákrok od Llorise, když Belgie tlačila dopředu za vyrovnáním a Francie držela šest minut přestávky, aby si zajistila své místo ve finále.

Trenér Francie Didier Deschamps ocenil charakter svého mladého týmu poté, co v úterý porazil Belgii 1:0 a připravil finále mistrovství světa proti Anglii nebo Chorvatsku v Moskvě.

Hlavička Samuela Umtitiho v 51. minutě na stadionu Petrohradu poslala Francouze do finále, kde budou usilovat o druhé vítězství od roku 1998 – kdy jim na domácí půdě vedl Deschamps.

„Bylo to výjimečné,“ řekl Deschamps v rozhovoru na hřišti.

„Jsem velmi šťastný za své hráče, ukázali jsme charakter a správnou mentalitu, dnes to pro nás bylo velmi těžké. Tvrdě jsme pracovali v defenzivě.

„Museli jsme využít trochu víc v protiútokech, ale gratuluji svým hráčům a svému týmu. Cítím se velmi hrdý na svou skupinu,“ řekl Deschamps, který se jako jediný snaží připojit k Němci Franzi Beckenbauerovi a Brazilci Mariu Zagallovi. muži vyhráli mistrovství světa jako hráč i jako manažer.