The Golden Eaglets vypadli ve čtvrtfinále ve Skotsku 1989

By | 6 června, 2022

Turnaj v roce 1995 v Kanadě byl hořkou pilulkou v ústech Golden Eaglets a byli odhodláni napravit to na turnaji v roce 1989, který hostilo Skotsko. Ve skupině složené z roku 1987 hostitelskou Kanadou, Čínou PR a turnajovou oblíbenou Argentinou se od Golden Eaglets očekávalo, že snadno postoupí do čtvrtfinále. Knižní tvůrci už před začátkem turnaje tipovali Nigerijce, aby získali trofej.

Svůj účet dostáli ve svém prvním zápase, kdy ohromili Kanadu 4:0, přičemž Kayode Keshinro vstřelil ve 27. a 75. minutě vzpruhu, než Babajide Oguntuwase a Victor Ikpeba překonali Kanaďany dvěma skvělými góly v 56. minutě. a 78. minuta. Ve svém druhém zápase pak remizovali s Argentinou 0:0. Golden Eaglets ve svém posledním skupinovém zápase proti Číně, který museli vyhrát, porazili China PR důrazným úderem 3:0 a vyvolali nervozitu po zádech ostatních zemí, které se již Golden Eaglets vyhýbaly. Olusegun Fetuga, Victor Ikpeba a Sunny Umoru byli v tabulce střelců v utkání, ve kterém Nigerijci zcela dominovali.

Ve čtvrtfinále byli Golden Eaglets spárováni se Saúdskou Arábií a většina sportovních analytiků označila střetnutí za odvetu David versus Goliáš.

Měli na mysli fyzicky velké Saúdy ve srovnání s menšími Nigerijci. Golden Eaglets se však nezalekli, protože v základní hrací době bojovali se Saudskými Araby za stavu 0:0.

Zápas musely rozhodnout penalty, jako se to stalo před dvěma lety.

Byl to zápas plný intrik, protože Golden Eaglets byli tváří v tvář obřímu brankáři ze Saúdské Arábie. Utkání nakonec skončilo 2:0 ve prospěch Saúdů, kteří šli dopředu, aby zvedli trofej. Nigerijci měli takovou smůlu, protože Bobolayefa Edun, Sunny Umoru, Patrick Mancha a Chiedu Anazonwu všichni minuli své přímé kopy, zatímco Saud Al Hammali a Jabarti Al Shamrani skórovali za Saúdskou Arábii a překonali tak nadějné kluky z Nigérie.

Někteří hráči z nigerijského týmu do Skotska 1989 později postoupili do seniorského národního týmu poté, co rozkvétali v různých klubech. Na prvním místě v seznamu byl Victor Nosa Ikpeba, kterému se přezdívalo „monacký princ“. Victor Ikpeba nakonec v roce 1997 vyhrál cenu africký fotbalista roku. Benedict Akwuegbu, Godwin Okpara a Precious Monye jsou také pozoruhodná jména, která excelovala v klubu i zemi.