Historie za názvy World Cup of Soccer Trophy

By | 17 května, 2022

Ve světě sportu není žádná legenda zajímavější než historie mistrovství světa ve fotbale. Tato vítězná loď existuje již téměř sto let a má zajímavou minulost. Mistrovství světa ve fotbale trvalo celé generace fotbalových fanoušků a bude i nadále symbolem nejvyšší výzvy a triumfu ve sportovním umění pro další generace. Zde je něco málo z historie mistrovství světa ve fotbale a jak získal svá různá jména.

Počínaje rokem 1930 byl Světový pohár ve fotbale známý jako „Jules Rimet Trophy“, pojmenovaná po muži, který byl prvním prezidentem Mezinárodní fotbalové federace (FIFA). Byla to nádherná jedinečná trofej navržená francouzským sochařem Abelem Lafleurem, který jí dal povrchovou úpravu pozlacenou mincovním stříbrem na lapis lazuli (modrý přírodní kámen). Návrh zahrnoval vyobrazení starověké řecké bohyně vítězství „Nike“, proto byl původně pojmenován „Vítězství“. Postupem času byla cena vyryta jmény devíti vítězů mistrovství světa ve fotbale. V roce 1946 byla trofej přejmenována na „Jules Rimet Trophy“, ale byla také nazývána „Coupe du Monde“.

Tím ale historie mistrovství světa nekončí. Během 2. světové války, ze strachu před ukradením německými nacistickými jednotkami, které obsadily oblast, kde byly uloženy, tehdejší italský prezident FIFA Dr. Barassi několik let skrýval „Victory“ pod postelí v krabici od bot. Navzdory jeho hrdinskému úsilí o zachování trofeje v roce 1966 trofej zmizela, když byla vystavena v Anglii na veřejné výstavě ve Westminster Central Hall. Byl nalezen o sedm dní později, zahrabaný pod stromem v předměstské zahradě v South Norwood, hodně daleko, vykopaný malým psem jménem „Pickles“. Dodnes nikdo neví, proč byl ukraden nebo kdo byl viníkem loupeže.

V roce 1970 trofej vyhrál potřetí brazilský fotbalový tým a byla uložena v hlavním městě země, Rio De Janeiro. V roce 1973 však byl znovu vystaven krádeži, když se ztratil a už ho nikdo, včetně fotbalových fanoušků, nespatřil. Říká se to; trofej byla roztavena pro své drahé kovy. Nikdy se však s jistotou nedozvíme, jak Victory potkal její předčasný útěk ze světa sportu.

Tím výprava mistrovství světa do posvátných síní fotbalové slávy nekončí. V roce 1974 byla vytvořena nová trofej Světového poháru, která nahradila předchozí a byla předložena kapitánovi vítězného týmu Západního Německa Franzi Beckenbauerovi. Design novější trofeje byl vybrán z více než padesáti návrhů, které FIFA předložili odborníci ze sedmi kontinentů. Vítězným návrhem je masivní vířící socha z 18karátového zlata s dvouřadou malachitovou základnou. Navrhl jej italský sochař Silvio Gazzaniga, který navrhl několik dalších slavných světových sportovních trofejí pro fotbal a baseball.

Dnes je mistrovství světa známé jednoduše jako FIFA World Cup Trophy, ale fotbaloví fanoušci o něm někdy stále mluví jako o „vítězství“ na počest předchozí trofeje. Doposud jej vyhrálo pouze pět zemí, poslední je Itálie, ale je zde dostatek míst pro vyrytí jmen vítězných týmů do jeho základny až do roku 2038.