Golden Eaglets of Nigeria přišli, viděli, ale nemohli dobýt v Kanadě v roce 1987

By | 2 června, 2022

Kanada je krásná země nacházející se v Severní Americe skládající se z deseti provincií a tří území. Kanada má přibližně 33 milionů obyvatel a hlavní město má v Ottawě. Tato krásná země hostila Golden Eaglets of Nigeria, když byl turnaj FIFA U-16 12. července 1987 prohlášen za otevřený. Turnaj se konal v pěti velkých městech: Montreal, Saint John (NB), St. John’s (NF) a Toronto.

Golden Eaglets přistáli v Kanadě překypující tolika sebevědomím jako obhájci titulu mistrů světa ve fotbale hráčů do 16 let. S týmem složeným převážně z Oni hráli ve svém prvním zápase se Sovětským svazem remízu 1:1, přičemž Albert Eke vstřelil rozhodující vyrovnávací gól v 79. minutě, aby si rozdělili body, než ve svém druhém zápase smetl odolnou bolivijskou stranu 3:2. se rtuťovitým záložníkem Philipem Osundem vstřelil hattrick (24. minuta, 66. minuta a 77. minuta). Jejich sebevědomí utrpělo velkou ránu porážkou 1:0 proti Mexiku. Přesto se kvalifikovali do čtvrtfinále jako runner-up navzdory prohře s Mexikem.

Ve čtvrtfinále se střetli s Austrálií a vyhráli 1:0 díky gólu Christophera Nwosu ve druhém poločase a připravili tak vzrušující semifinálový střet s Itálií. Semifinálový souboj s Itálií skončil podobným způsobem 1:0, přičemž osamocený gól dal opět Christopher Nwosu. Vítězství velmi motivovalo, že Golden Eaglets byli na dosah druhé trofeje FIFA U-17 World Cup.

Sen však zkreslil odhodlaný Sovětský svaz, který držel Golden Eaglets v základní hrací době remízou 1:1. Rus se dostal do vedení v 6. minutě přes Jurije Nikiforova, než Philip Osondu v 11. minutě vyrovnal za Nigérii. Zápas musel rozhodnout penaltami a byl to Sovětský svaz, kdo vyhrál den 4:2 poté, co Nigerijci minuli dva ze svých přímých kopů.

To byl turnaj, který přinesl to nejlepší v jistém Philipu Osondu. Rtuťovitý záložník během turnaje předvedl mimořádný výkon, že mu řídící orgán světového fotbalu – FIFA, udělil cenu „Zlatý míč Adidas“, Peter Ogaba, Fatai Atere, Lemmy Issa a Christopher Nwosu, ti všichni na soutěži zářili jako milion hvězd. i přes prohru se SSSR ve finále. Byli tipováni jako základ pro budoucí tým Super Eagles, ale nikdy se nedostali za juniorský kádr. Tým na turnaj vedl zkušený trenér Sebastian Broderick Imasuen.