Flying Eagles Of Nigeria debutovali na Mistrovství světa mládeže v Mexiku v roce 1983

By | 18 května, 2022

Mužský tým země U-20 se lidově nazývá; „létající orli“. Nigerijští Flying Eagles se poprvé kvalifikovali, aby reprezentovali Afriku na mistrovství světa mládeže FIFA pořádaném Mexikem v roce 1983 spolu s Pobřežím slonoviny.

Flying Eagles se však nedokázali dostat dál než do prvního kola. Ve svém prvním zápase porazili vysoce hodnocený SSSR 1:0 vítězným gólem z kabiny Tarily Okoronwanta v 78. minutě hry, poté prohráli 3:0 s Brazílií a drželi Nizozemsko za bezbrankovou remízou.

V roce 1985 vyhráli Flying Eagles bronzovou medaili na mistrovství světa mládeže FIFA v Rusku. Kvalifikovali se spolu s Tuniskem, aby reprezentovali Afriku. Flying Eagles zahájili své tažení vítězstvím 2:0 nad Kanadou. Pondělní Odiaka otevřel skóre v 1. minutě hry a zapsal se do knihy rekordů FIFA jako střelec nejrychlejšího gólu na turnaji FIFA U-20. Samson Siasia vsítil druhou branku v 78. minutě a posunul hru za hranice nešťastných Kanaďanů.

Ve svém druhém zápase byl tým poražen zkušeným ruským týmem 2-1. Samostatný gól Nigérie přišel z kabiny Marka Anunobiho v 81. minutě hry. Ve svém posledním zápase ve skupině se však dostali zpět a zaznamenali úžasné vítězství 3:2 nad Austrálií, aby se kvalifikovali do čtvrtfinále. Niyi Adeleye, Monday Odiaka a Mark Anunobi byli všichni v tabulce střelců.

Ve čtvrtfinálovém střetnutí s Mexikem zaznamenali Flying Eagles vřelé vítězství 2:1 nad nejlepšími favority soutěže a připravili semifinálový souboj s Brazílií. Střet s Mexičany byl tvrdým oříškem, protože Nigerijci museli v závěrečných minutách druhého poločasu bránit své vedení poté, co Augustine Igbinabaro a Monday Odiaka zajistili Nigérii pohodlný náskok v prvním poločase. Mexičané v 50. minutě hry stáhli jeden zpět přes Victora Medinu, ale neměl to být jejich den, protože Flying Eagles se drželi a zaznamenali slavné vítězství.

V semifinálovém zápase se Brazilci ukázali jako příliš žhaví pro Flying Eagles, když je převálcovali 2:0. Flying Eagles však porazili hostitelský SSSR 3:1 přes penalt a získali bronzovou medaili poté, co zápas skončil 0:0 v základní hrací době. Byl to turnaj, na kterém pondělí Odiaka vyhrála cenu Adidas Golden shoe poté, co předvedla skvělou show v zelenobílých barvách Nigérie.